Kręgielnia Słoneczny Park

Jak grać

Na początek coś o zasadach

Cała gra to 10 kolejek. W każdej kolejce możesz rzucać kulą dwa razy, aby zbić wszystkie kręgle. Jeśli wszystkie kręgle zbijesz za pierwszym uderzeniem, drugi rzut jest już niepotrzebny. Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów.

Zbijając kręgle otrzymujesz punkty w stosunku 1 pkt. za 1 zbity kręgiel, są jednak wyjątki w których możesz zarobić więcej punktów.

STRIKE

STRIKE to wszystkie kręgle zbite za pierwszym rzutem – wówczas na tablicy pojawi się znak X. Drugi rzut już nie jest potrzebny. Gracz przechodzi do następnej kolejki. Strike daje 10 punktów plus sumę zbitych kręgli w następnych dwóch rzutach. Strike w ostatniej, dziesiątej kolejce daje dwa dodatkowe rzuty.

SPARE

SPARE to wszystkie kręgle zbite w jednej kolejce w dwóch rzutach – pojawi się znak /. Spare daje 10 punktów plus suma punktów z kolejnego rzutu. Spare w ostatniej, dziesiątej kolejce daje dodatkowy rzut.

MISS

MISS ma miejsce wtedy, gdy tylko w jednym rzucie zostały strącone kręgle. Liczba punktów równa się ilości strąconych kręgli.

SPLIT

SPLIT to najtrudniejszy rzut. Ustawienie kręgli w dwóch skrajnych miejscach sprawia, że zbicie wszystkich jest prawdziwym wyzwaniem. Komputer doradzi Ci jak najlepiej rzucić.

FOUL

FOUL to znak, że przy rzucie gracz przekroczył linię “startu” (znak F). Pomimo, że kręgle zostały strącone, punkty z takiego rzutu się nie liczą.

Lekcja I

Jak wybrać kulę?
­Kula powinna mieć odpowiednią wagę (w C.R. Słoneczny Park mamy kule od 6 do 16 funtów), wielkość oraz rozstaw otworów na palce (od XS do XXL). Najlżejsze kule są dla dzieci. Jeśli masz wątpliwości poproś o pomoc nasz personel.

Już czytając te wskazówki pomyślałam, że dla mnie ważne będzie jeszcze inne kryterium – kolor 😀 jak ja dobrze znam siebie… o ile na początek próbowałam zastosować się do powyższego, to później górę wzięła estetyka, na szczęście poszła w parze z możliwościami i bordowa kula MEDIUM okazała się skuteczniejsza niż pomarańczowa SMALL 🙂

Lekcja II

Złap kulę? Jak trzymać kulę?
Kulę z podajnika podnieś oburącz. W trzech otworach umieść dwa środkowe palce oraz kciuk. Palce powinny być wsunięte do 2-iej kostki, a kciuk cały. Drugą ręką podtrzymuj kulę – jeśli nie musisz tego robić, znaczy to, że wybrałaś/-eś zbyt lekką kulę.
Taaa cały kciuk, a potem boli u nasady 🙁

Moim zdaniem palce powinny być wsunięte tak, żeby ta kulka potoczyła się, a nie została nam na stałe w rączce,wiem z doświadczenia, że to bardzo ważne, silnie działa na psychikę. Słabe wyniki były spowodowane strachem, że nie rzucę kuli, znaczy, że palce mi zostaną w kuli i polecę razem z nią, obawy spotęgowane zostały przez ostrzeżenie od R. który postraszył mnie tym, że paluszki mogą mi zostać w tych dziurkach już na zawsze i będzie problem jak się po nosie podrapać o innych czynnościach nie wspominając.

Całą swą uwagę skupiałam zatem na tym, żeby się tej kuli z rączki pozbyć, no i jakby nie patrzeć strategia była poniekąd słuszna, bo parę punktów zdobyłam 😉

Lekcja III

Pozycja Kręglisty! Jak zabrać się do rzutu?

POZYCJA PODSTAWOWA!

Łokcie trzymaj przy ciele, biodra oraz ramiona prostopadle do celu, kolana lekko ugięte. Kulę przytrzymuj dwoma rękami i skoncentruj się na rzucie. W między czasie zrób ładną minę bo pewnie ktoś CI zrobi zdjęcie.

PIERWSZY KROK!

PUSH AWAY
I krok – najkrótszy (praworęczni – prawą nogą). Kulę trzymaj oburącz przed sobą, 20-30 cm od klatki piersiowej. Zacznij zamach od przodu.

DRUGI KROK!

PENDULUM SWING
Gdy wykonujesz drugi krok, kula powinna opadać ruchem wahadłowym do tyłu i znajdować się na wysokości kolan.

TRZECI KROK!

BACKSWING
Przy kolejnym kroku powinna być z tyłu, maksymalnie wychylona – jednak nie wyżej ramienia

CZWARTY KROK!

SLIDING STEP
Wykonując ostatni krok mocno zamachnij się kulą i wypuść ją z ręki w takim momencie, aby na tor się „ześlizgnęła” i potoczyła, a nie upadła z impetem. Pozwoli to osiągnąć najlepsze efekty celowania oraz uchroni pokrycie toru i kulę przed uszkodzeniem